8. Nenáročné akvarijní rostliny vhodné pro začátečníky a postup sázení do akvária

17.09.2020

Z nějakých mně neznámých důvodů se velká část začátečníků bojí živých rostlin a pořizuje si plastové. Bohužel to není dobrá volba, nedělejte to, prosím. 

Proč nedávat plastové rostliny do akvária? 

  • plastové rostliny jsou v akváriu k ničemu, nemají žádný prospěšný efekt
  • o některé se dokonce mohou ryby poranit
  • a také vám nikdo nezaručí, že plast nepouští něco nezdravého do vody ;-)
  • plastové rostliny vám nepomohou nastolit biologickou rovnováhu

Pokud máte málo živých rostlin nebo jste pořídili pouze plastové, buďte si jistí, že dříve nebo později budete řešit problém s řasami, popřípadě bíle nebo zeleně zakalenou vodou. 

 Rozhodně doporučuji pořídit do akvária živé rostliny. 

Nebojte se jich. Klidně pořiďte jen ty nejméně náročné (jejich seznam je níže). Svou službu udělají a v akváriu vypadají dobře.

Proč živé rostliny a ne plastové a co dál potřebuji o rostlinách vědět? 

  • živé rostliny nejen že v akváriu vypadají přirozeněji než plastové, ale hlavně produkují kyslík;    
  • volte rostliny zelené, rostliny s červenými listy jsou obecně náročnější, zejména na světlo;
  • živé rostliny jsou velmi důležité:  spotřebovávají dusíkaté látky (viz článek o filtraci a nitrifikaci) a tím pomáhají udržovat biologickou rovnováhu v akváriu a omezují růst řas; 
  • platí pravidlo: čím víc živých rostlin, tím líp. Později je můžete mírně zredukovat, ale v začátcích akvária živé rostliny odbourávají přebytky živin a díky tomu se netvoří tolik řasy;
  • osázet se má tedy zhruba 80% plochy dna;
  • volte nenáročné a rychle rostoucí;
  • ideální je, pokud seženete přebytky od akvaristů. Hodně akvaristů nabízí rostliny z prostřihů nebo různé přebytky za symbolickou částku. Tyto rostliny bývají v lepší kondici než kupované v obchodech a dobře zakoření a rostou. Doporučuji se podívat na akvarijní skupiny na Facebooku; 
  • pokud berete rostliny od jiného akvaristy, pro jistotu je dejte na chvíli do velmi slabého roztoku hypermanganu (zlikviduje případné parazity, zárodky nemocí)
  • pokud ne a musíte jít nakupovat do obchodů, sepište si seznam nenáročných rostlin, z něj pak vybírejte a nenechte si nic jiného vnutit (prodejci z neznalosti rádi nabízejí do akvárií i neakvarijní rostliny, např. Acorus);
  • stává se, že některé rostlině, ačkoliv všichni tvrdí, jak je nenáročná, se u vás prostě dařit nebude. Nenechte se tím vyvést z míry, myslím, že je to normální. Každé akvárium je jiné, v každém to prostě funguje jinak; 

A jaké tedy jsou nenáročné rostliny vhodné pro začátečníky?

Já mám dobré zkušenosti s těmito, jsou nenáročné a většinou není problém je sehnat (začátečníkům nedoporučuji vyloženě kobercové rostliny, jsou náročnější):

- Mokřanky: Hygrophilla polysperma; nebo H. corymbosa Siamensis

- Bacopa caroliniana

- Egeria densa nebo E. najas (může se zasadit, přichytit za dekorace nebo nechat volně plavat)

- Anubias (do malých akvárií verze nana, tj. Anubias barteri var. nana) - Anubiasy se nezasazují do dna, přivazují se na dekorace (rybářský vlasec nebo režná nit)

- Kryptokoryny: např. Cryptocoryne spiralis (některé jsou náročné, jiné jsou vhodné pro začátečníky. Podrobněji v atlasech.)

- Hnědovka: např. Microsorum pteropus (Hnědovky se nesází, ale přivazují na dekorace)

- Šípatka: Sagittaria subulata

- Vallisneria (menší druhy; V. gigantea jedině do velkých a vyšších akvárií)

- Bahnatka: Limnophila sessiflora

- Růžkatec: Ceratophyllum demersum (nesází se, jen volně plave v akváriu a podle mých zkušeností nemá tato rostlina ráda proud - dejte ji dál od vyústění filtru)

- skvělá je plovoucí rostlina Pistia stratiotes, jen se jí daří spíše při klidné hladině

- dekorativní je i řasokoule (Cladophora aegagropila)

Tip => Dobrý atlas rostlin (ale také ryb a ostatních živočichů), kde zjistíte nároky rostlin, včetně výšky, do jaké dorůstají, je na: https://rybicky.net/atlasy/

A můj speciální tip na spřátelený a velmi kvalitní web o rostlinách i akvaristice:                                       Seznam nenáročných rostlin najdete i na Surpanblogu 

Jak zasadit rostliny do akvária

- rostliny se sází podle velikosti, do jaké dorůstají. Takže vysoké k zadní stěně, nejnižší pak budou vepředu. 

- sázejte běžným způsobem, podobně jako suchozemské rostliny (čili prstem uděláte důlek, do něj zasadíte rostlinu a přihrnete substrát)

- kořeny předem zkraťte tak na 3 cm a měly by směřovat rovně dolů, neohýbat je

- pokud se vám stane, že po napuštění vody některá rostlina nedrží v substrátu a neustále vyplavává, doporučuji ji buď na pár dní zatížit kamenem anebo ji zasadit mírně ze šikma (ale neohýbat jí kořeny) a přihrnout k ní více substrátu. 

Jsou dvě možnosti sázení rostlin

  1. někdo sází napřed a pak napustí vodu
  2. někdo sází až do zpola napuštěného akvária

Doporučuji vám napustit trochu vody nad dno a do toho rostliny zasadit, je to jednodušší a rovnou vidíte, jak to bude vypadat. Dokud do akvária sahám, nedopouštím vodu až k hornímu okraji.


Pokud budu ještě něco upravovat, nenapouštím vodu až nahoru
Pokud budu ještě něco upravovat, nenapouštím vodu až nahoru


Rostliny pořízené v obchodech (akvaristikách), e-shopech apod.: 

- vyjměte z košíčku, ten do akvária nepatří

- ani ta vatave které jsou rostliny zabalené, rozhodně nepatří do akvária (Musíte je z toho vyndat. Někdy se stane, že se při této manipulaci ulomí kořínky. To nevadí, po zasazení dorostou nové.)

- rostlinky pěstované v gelu očistěte od jeho zbytků, ten také nepatří do akvária

- rostliny z obchodů ze začátku přelisťují (v pěstírnách je pěstují jen ve vlhku /emerzně/ a musí přelistit na submerzní /podvodní/ formu. To může působit, jako že se jim nedaří. Nevyhazujte je, jen uhnilé listy odstraňte. Asi po měsíci až šesti týdnech by mělo už být poznat, zda se uchytily a rostou nebo ne.) 

Hnojení akvarijních rostlin

Ke kořenům rostlin doporučuji při sázení rovnou přidat i nějaké tabletové hnojivo - prodávají akvaristiky. Může jít o tablety s mikroprvky stejně jako o jílové kuličky s hnojivem nebo jiné hnojivo, určené ke kořenům rostlin (mě se osvědčily Denerle PowerTabs).

Naopak tekuté hnojivo ze začátku rozhodně nedoporučuji - podpořilo by totiž růst řas. Každopádně o hnojení bude časem samostatný článek. 

K hnojení ještě jedna poznámka: Pokud se později rostlinám nedaří, nemusí to nutně znamenat, že jim chybí nějaké prvky a je potřeba více hnojit. Nejčastěji se rostlinám nedaří buď kvůli nevhodnému dnu, vodě anebo - a to je ještě častější důvod - kvůli nesprávně zvolené intenzitě osvětlení nebo nesprávné délce svícení. 

Napouštění vody do akvária

- doporučuji dát do akvária malý talířek a vodu lít na něj, nerozhodí se to tolik

- po napuštění zkontrolujte, co se kde vyplavilo a dosázejte to zpět

- z tohoto důvodu nenapouštějte hned úplně po okraj, ještě do toho budete několikrát sahat, takže zbytek vody se dopustí až na závěr

- u malých akvárií je lepší použít vodu odstátou (stačí jen pár hodin), u velkých by to bylo složité, tak to prostě napusťte přímo z kohoutku (pozor na vodu ze studny, bylo by dobré udělat rozbor, zda není příliš vápnitá - to nesvědčí rostlinám)

- až budete mít vše hotovo, dolejte vodu až téměř pod okraj, vypadá to lépe


Drobné bublinky na skle a rostlinách značí, že je čerstvě napuštěno (je to vzduch)
Drobné bublinky na skle a rostlinách značí, že je čerstvě napuštěno (je to vzduch)

Tím máme probrané to nejdůležitější z pěstování akvarijních rostlin a přejdeme k dalšímu tématu. Tím jsou dekorace do akvária.