Co je biologická rovnováha v akváriu a jak ji docílit

16.10.2020

aneb Jak to v akváriu vlastně funguje? 

Tím začneme: 

Zjednodušené vysvětlení, jak akvárium vlastně může fungovat. 

Probíhá tam tento proces:

1) detrit (výkaly) od ryb + uhynulí živočichové + odumřelé listy rostlin + zbytky potravy  => se kazí, vznikají různé plyny, amoniak (nebezpečný pro ryby)

2) nitrifikační bakterie (už víme, že jsou ve filtru a velká část bakterií žije i ve dně) přeměňují tyto plyny na méně nebezpečné dusitany a později na dusičnany

3) dusičnany jsou živinou pro rostliny a přebytek se z akvária dostane pryč při pravidelných výměnách vody

- a tím je celý proces fungování akvária uzavřen, díky správnému fungování tohoto koloběhu se ryby v akváriu neotráví

Představte si situaci, kdy sedíte před svým akváriem, pozorujete spokojené ryby, jak proplouvají mezi pěknými, vitálními rostlinami... 

     

... a vy si najednou uvědomíte, že kromě krmení a běžné údržby, jste do akvária už více jak rok nemuseli vůbec zasahovat, protože tam nebyl žádný problém.

A to je přesně stav, kterému říkáme, že byla nastolena biologická rovnováha

Tedy si akvárium správně "sedlo" a funguje dobře i bez našeho přičinění. Je to stav, kdy se daří rybám i rostlinám, voda nezapáchá a je buď čirá nebo mírně nažloutlá, akvárium je stabilní a bez zákalů nebo jiných problémů. 

Proč je biologická rovnováha v akváriu tak důležitá?

Dá se říct, že o úspěchu nebo neúspěchu v akvaristice rozhoduje správné vytvoření biologické rovnováhy. 

V akváriu neustále probíhají různé biologické i chemické procesy (něco tam může hnít, vzniká čpavek atd.). Dále se zde v různé míře vyskytují všelijaké bakterie, nálevníci  i řasy. A pokud tohle vše žije ve správné symbióze, všechny procesy probíhají správně, říkáme tomu, že je nastolena biologická rovnováha. Pak nedochází k otravám a úhynu ryb a minimalizují se různé problémy, včetně vzniku řas.

Nastolení biologické rovnováhy v nově založeném akváriu chvíli trvá. Pokud se však povede a biologická rovnováha v akváriu funguje, péče o takové akvárium je pak nenáročná. 

Co má vliv na biologickou rovnováhu?

- velikost akvária (už víme, že čím větší akvárium, tím je stabilnější) a jeho správné založení

- vhodně vybrané a správné množství ryb na velikost akvária (to znamená nepřerybněné akvárium)

- velice významným faktorem je množství živých, prosperujících rostlin  

- vhodné osvětlení tak, aby rostliny prosperovaly (důležitá je i délka osvětlení)

-filtrace a fungující nitrifikace

- s tím souvisí i správná cirkulace vody

- správná péče (údržba) o akvárium, ale zároveň co nejméně zásahů

A jak tedy nastolit biologickou rovnováhu v právě založeném akváriu?

V právě založeném akváriu to hned nebude. Biologická rovnováha je proces, kterému trvá přibližně půl roku, než se plně rozjede. 

Pro pochopení celé problematiky, je nutné znát základní princip fungování akvária:

Už jsem ho naznačovala v úvodu, teď si to trošku rozšíříme. 

V akváriu se tvoří různé odpadní (organické) látky.  Ať už od ryb a jiných živočichů (výkaly, zbytky krmení) nebo odumírající části rostlin. 

Aby se zamezilo jejich hnití a následné otravě ryb, je nutné mít ve vodě dostatek kyslíku. Okysličováním se totiž velká část těchto odpadních látek přeměňuje na čpavek a kysličník uhličitý. Ten přijímají rostliny. A čpavek se okysličením a nitrifikací mění na dusitany a později na dusičnany, což je výživa rostlin. 

Pokud je tedy v akváriu dostatek prosperujících rostlin, odpadní látky se takto vlastně z vody dostávají přirozenou cestou pryč. Pak nedochází k zápachu vody a úhynům ryb a zároveň je voda rostlinami správně prokysličená. 

Takže aby byla správně nastolena biologická rovnováha ve společenském akváriu, je potřeba mít velké množství prosperujících rostlin

Ty potřebují dostatek světla a rostliny pak dobře rostou a ve dne prokysličují vodu (to jsou ty malé, jemné bublinky, které se z listů vznášejí k hladině). V noci jde pak proces opačně (známe jej ze školy jako fotosyntézu), tedy rostliny spotřebovávají kyslík a vypouštějí kysličník uhličitý. Toto je ale naprosto zanedbatelné, takže ve fungujícím akváriu rozhodně není důvod k panice, že by se ryby otrávily. V tuto chvíli nastupuje svou podpůrnou činností filtrace a čeřením hladiny filtr prokysličuje vodu.

Pokud celý tento proces funguje, máme vyhráno, nastolili jsme v akváriu biologickou rovnováhu. 

A vlastně to není nic složitého. Teď už víte, proč je důležité mít v akváriu velké množství vitálních rostlin. Výsledkem je pak dokonalé a bezproblémově fungující prosperující akvárium nenáročné na údržbu.


zpět na rady