12. Zajíždění nově založeného akvária
Pokud jste podle mého návodu na založení akvária založili akvárium, ještě se moc neradujte :-)
Zatím není vyhráno, teď tam ještě nemůžete dát ryby.
Proč?
Vpuštění ryb ihned po založení akvária by byla chyba, protože přibližně v prvním měsíci po založení akvária se tvoří v akváriu různé jedovaté sloučeniny, plyny a rybám hrozí otrava.
Akvárium je v této době plné čpavku, amoniaku, dusíkatých látek... zkrátka musíme počkat, až tento zabíhající se proce proběhne a celé se to stabilizuje. To nebude dřív, než se ve filtru vytvoří dostatečná kolonie nitrifikačních bakterií a než začnou rostliny řádně růst.
Nově založené akvárium se tedy musí tzv. zaběhnout (zajet) a nastolit alespoň částečně biologická rovnováha. Pak teprve rybám nehrozí nebezpečí otravy. Po celou dobu zajíždění akvária jede akvárium tak, jako by tam už ryby byly. Tedy svítíte, je puštěné topítko a filtr.
Mám použít vodičky na úpravu vody nabízené prodejci?
Ne. Po netu koluje i spousta článků o zabíhání akvária a většina z nich také doporučuje různé zázračné vodičky na úpravu vody ... díky kterým je možné tam vpustit ryby hned po založení.
Problém je v tom, že velká část těchto článků jsou komerční, vznikly pouze na podporu prodeje těchto vodiček. Podle některých článků by pak z akvária byla docela slušná chemická laboratoř :-) Což sami jistě tušíte, že to není správné.
Takže se mnou nic takového nepotřebujete. Zabíháme přírodní cestou, šetrnou pro budoucí rybí osádku. Samozřejmě vám dále poradím, jak zabíhání trošku urychlit, podpořit, jde to totiž i bez těchto vodiček. Zároveň je nutné vědět, že zabíhání akvária je přirozený proces, který zas až tak moc neuspěcháte. Každopádně založení akvária bez chemie (hnojivo v to nepočítám) je pro ryby podstatně vhodnější.
Takže mé doporučení k zajíždění akvária:
Místo vyhazování peněz za tyto vodičky, přikupte ještě pár dalších nenáročných rostlin. Protože ty vám - v kombinaci s filtrací a vaší trpělivostí - pomohou v zajíždění nejvíc.
Zabíhání akvária má tedy tento postup
Dříve, než si začneme vysvětlovat, jak se starat o nově založené akvárium v prvním měsíci, je nutné si ujasnit jeden důležitý fakt:
Proces zabíhání akvária se počítá teprve až od úplného, kompletního založení.
Tedy máte v akváriu už vše, kromě ryb (nebo jiných živočichů). To znamená, že jsme dali dno, techniku, dekorace, rostliny, vodu i osvětlení. Jakmile je akvárium takto kompletní, pustíte filtr, svítíte dle návodu a máte nastavené topítko, začíná první den zajíždění akvária.
Naopak, pokud máte založené akvárium jen zpola a ještě například čekáte na dodání větší části rostlin nebo na filtr či osvětlení, nemáte tedy založené akvárium. Až tam vše dodáte, můžete teprve začít počítat dny (týdny) od založení. Samozřejmě, pokud máte osázeno těch doporučovaných 80% plochy dna a budete třeba chtít později dosadit ještě nějakou rostlinku, můžete už počítat akvárium za založené. Jedna dvě rostlinky, dosazené dodatečně, už ničemu nevadí.
Proč je tohle důležité, pochopíte hned z následujícího odstavce.
První a druhý týden po založení akvária
Jelikož v právě založeném akváriu ještě není vytvořena kolonie nitrifikačních bakterií, které by čistily vodu a po založení probíhají v akváriu různé přirozené chemické a biochemické procesy, je voda plná jedovatých sloučenin. Ty jsou nebezpečné pro ryby (proto je tam nedáváme), ale také mohou částečně uškodit i rostlinám (mohou způsobit zpomalení nebo úplné zastavení růstu).
- abychom z vody tyto škodliviny dostali, je potřeba v prvním týdnu měnit ob den 1/3 vody v akváriu (klidně použijte čerstvou kohoutkovou vodu);
Voda se mění tak, že buď odčerpáte hadičkou vodu z akvária (tu jednu třetinu) anebo odeberete vodu nějakou nádobou, vhodný je u velkých akvárií např. kýbl. A následně dolijete do akvária vodu čerstvou.
- v druhém týdnu měníme 1/3 vody ob dva až tři dny a pokud už máte koupeno krmivo pro budoucí rybí osádku, nasypte po výměně vody do akvária maličkou špetku rozdrceného suchého krmení pro ryby. Tím proces zajíždění trochu urychlíte, je to v tuto chvíli výživa pro nitrifikační bakterie. Pokud nemáte, nevadí, ono se to zajede i bez toho, jen rozmnožení nitrifikačních bakterií bude trvat o něco déle.
Ke konci druhého týdne je možné vpustit do akvária pár šneků (vhodnější jsou ti menší, například okružáci, levatky nebo kružníci), kteří také mírně urychlí proces vzniku nitrifikačních bakterií.
Třetí týden od založení
Ve filtru i v substrátu už se pomalu začínají množit nitrifikační bakterie, čistící vodu.
- proto není nutné měnit už vodu tak často
- vyměnit 1/3 vody dvakrát do týdne bych však doporučila
Zároveň už se dá ve třetím týdnu vpustit do akvária pár zajížděcích ryb (max. 3 -5), jejichž výkaly nám rozvoj nitrifikačních bakterií také podpoří (ryby jedině nenáročné; ideální zajížděcí rybou jsou paví oka /Poecilia reticulata /- pokud je do akvária neplánujete, dejte pouze samce anebo hodně mladé samice, nerozmnoží se a jen tam pak dožijí nebo je pak někomu darujete)
Od čtvrtého týdne od založení akvária
Ve filtru je již dostatek nitrifikačních bakterií, aby utáhly akvárium, jen jich ještě není tolik, aby zvládly srovnat větší zásahy (například vpuštění velkého množství ryb naráz). Najedeme tedy na klasickou péči o akvárium , ale pár dalších měsíců (dva nebo tři) měníme vodu poctivě pravidelně 1 x týdně (opět pouze 1/3 vody).
Pozor: Filtr samozřejmě celou dobu jede nonstop, nevypíná se a nečistíme ho. Jeho filtrační hmota musí zhnědnout a podle toho poznáte, že funguje tak, jak má. - viz nadpis Hnědá barva je dobrá barva
Na konci čtvrtého týdne vyměníme 1/2 vody a po srovnání teploty je možné postupně vpustit do akvária rybí osádku.
Než však budete kupovat první ryby do vašeho nového akvária, přečtěte si:
- Jak a kdy vpustit ryby do nového akvária
- Karanténa nově koupených akvarijních ryb
- Jak správně vybrat ryby a nepřerybnit akvárium
A pokud jste to ještě nečetli, tak i
- Jak pečovat o sladkovodní akvárium s rybičkama