Zákaly vody v akváriu

04.06.2021
Můj výhled z postele :-)
Můj výhled z postele :-)


Nejčastěji se zakalená voda v akváriu stane začínajícím akvaristům a to zejména v prvním půl roce od založení, kdy je akvárium ještě nestabilní a nabíhá teprve biologická rovnováha.

Popřípadě může být důvodem zákalu nesprávná údržba akvária (čili zase narušená biologická rovnováha v akváriu).

Chybou při zákalech je, vyměnit vodu, a myslet si, že bude po problému.

Výměnou vody  většinu zákalů nevyřešíte, spíše podpoříte. Zejména u bílého zákalu, který je nejčastější, byste jej výměnou vody podpořili a mohl by se ještě zhoršit.

Bílý zákal

U nově založeného akvária, které začátečník uspěchal, a dal příliš brzy ryby, je bílý zákal (mléčná voda) velmi častý jev.

Většinou proto, že se ještě dostatečně nerozjela nitrifikace a sebemenší zásah (třeba to vpuštění ryb) rozhodí prozatím křehkou biologickou rovnováhu.

Popřípadě se může udělat bílý zákal z překrmování ryb - v akváriu pak zbytky potravy hnijí a to vede k zákalu. Bílý zákal se někdy udělá i při nesprávné údržbě.

Co dělat?

- pokud jde jen o slabý mléčný nádech, samo to odejde, nemusíte to řešit, jen pár dní nekrmte ryby (fakt vám hlady neumřou) anebo jen opravdu velmi málo, tak, aby vše sežraly do pár minut a z krmení v akváriu nic nezbývalo

- pokud je zákal silnější, nebo akvárium působí, jak by tam bylo mléko, ryby opravdu nekrmte a filtr dejte tak, aby čeřil hladinu, případně přidejte na chvíli i vzduchování (pokud tam ryby nejsou, tak prostě počkejte, bílý zákal po pár dnech zase zmizí, ale dokud nezmizí, nedávejte tam ryby ani jiné živočichy)

- za dva až tři dny by měl zákal začít ustupovat

- nesnažte se hned po zmizení zákalu vyčistit filtr, jsou v něm důležité nitrifikační bakterie, které vám se zákalem také pomohou

Zelený zákal

- je přemnožení jednobuněčných, volně a běžně se ve vodě vyskytujících, zelených řas

- důvodem je nadbytek minerálních látek a světla (čili není nastolena biologická rovnováha v akváriu, nebo je porušená)

- zelený zákal není rybám škodlivý, jen to prostě nepůsobí dobře a voda je neprůhledná

- pomůže omezení svícení, popřípadě umístění akvária tak, aby na něj nesvítilo slunce ani nepřímo, bokem.

- dobré je více filtrovat, nejlépe i přes jemnější filtrační médium (pokud je to možné, přidejte na čas do filtru i filtrační vatu) a pokud hnojíte, je dobré na chvíli hnojení vynechat

- u příliš silného zeleného zákalu může pomoci částečná výměna vody, cca 1/3, ale pouze za vodu převařenou (v čerstvé kohoutkové vodě je příliš minerálních látek jako živin, ty u zákalů nejsou dobré)

- to už je extrém, ale v případě, že zelený zákal podceníte a dlouho neřešíte, může ze zelené barvy postupně přejít na šedý, žlutý nebo hnědý zákal, jak postupně odumírají organizmy ve vodě obsažené a přemnožují se ve vodě prvoci a bičíkovci. U těchto zákalů už může dojít k zadušení ryb, jelikož tyto zákaly spotřebovávají příliš mnoho kyslíku.

Takže nepodceňovat zelený zákal a řešit jej, ale není nutné hned začít panikařit, že jsou ryby v ohrožení.

Hnědý zákal v akváriu

může mít dva důvody

- první je vysvětlen výše u zeleného zákalu a není příliš častý

- druhý důvod hnědé vody v akváriu bývá častější a není důvod k panice: prostě vám barví kořen nebo větev, kterou jste do akvária pořídili. To naprosto ničemu nevadí, rybám neškodí a naopak - je to pro ryby i prospěšné.

Na závěr ještě jeden zákal, který vlastně ani zákalem není:

Ve vodě se vyskytují drobné částice

je to (většinou rybama) zvířený kal ze dna, je nutné zlepšit údržbu akvária, hlavně pravidelně odkalovat.

zpět na rady